Jest to reakcja seniorów na lekceważenie obostrzeń.

"Zwracamy się do wszystkich mieszkańców Krakowa z prośbą, aby w warunkach bardzo wielkiego zagrożenia koronawirusem (...) swoim działaniem i postępowaniem zrobić wszystko dla zapewnienia w przestrzeni publicznej podstawowego bezpieczeństwa dzieci, mieszkańców w sile wieku i seniorów"

– napisali członkowie Rady Krakowskich Seniorów.

W imieniu seniorów rada zwróciła się z prośbą zwłaszcza o noszenie maseczek ochronnych i zachowanie bezpiecznej odległości. Podkreśliła, że zasady powinny być stosowane wszędzie, zwłaszcza w przestrzeni publicznej, szczególnie w środkach komunikacji miejskiej, w sklepach i w przychodniach.

"Występujemy z tą prośbą w imieniu wszystkich seniorów Krakowa, którzy czują się zagrożeni w warunkach nieodpowiedzialnych zachowań otoczenia, w sytuacjach gdy seniorzy zmuszeni są do korzystania z transportu MPK lub osobiście załatwiają podstawowe i konieczne sprawy bytowe w przestrzeni publicznej naszego miasta. Bardzo często są to ludzie schorowani, niepełnosprawni, mało samodzielni, samotni, o ograniczonej odporności, którym w razie sytuacji kryzysowej i ciężkiej choroby nie ma kto pomóc i pojawia się tragedia: zagrożenie ich życia"

– zaznaczyła rada.

Według danych Ministerstwa Zdrowia minionej doby w Małopolsce na covid zachorowało ponad 1,5 tys. osób, pięć zmarło. Na kwarantannie w województwie przebywa prawie 36 tys. osób.