Szczepienia służb mundurowych przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w ubiegłą środę. Jak poinformował w poniedziałek minister Kamiński, już 16 tys. funkcjonariuszy tych służb zostało zaszczepionych pierwszą dawką.

- Szczepienia to realna perspektywa poprawy sytuacji i jedyna droga powrotu do normalności. Dlatego proszę i apeluję do wszystkich funkcjonariuszy "zaszczepcie się". Zróbcie to dla siebie, dla swoich rodzin, dla koleżanki i kolegi z patrolu, dla innych

 - zaapelował minister w przesłanej informacji.

Inauguracja szczepień służb mundurowych odbyła się w środę w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym. Jak poinformowało w poniedziałek MSWiA, największą grupę wśród 16 tys. zaszczepionych stanowią policjanci.

- Pierwszą dawkę szczepionki firmy AstraZeneca przyjęło 7,6 tys. funkcjonariuszy policji. Zaszczepiło się już również ponad 3,5 tys. strażaków-ochotników, ponad 2,3 tys. funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz ponad 600 strażników granicznych

- wskazał resort.

Z informacji ministerstwa wynika też, że ponad 900 funkcjonariuszy zaszczepiono w Służbie Celno-Skarbowej oraz 700 w strażach gminnych i miejskich. Szczepienia przyjmują także w: Straży Ochrony Kolei, Inspekcji Transportu Drogowego, Służba Ochrony Państwa oraz ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

Jak poinformowano, proces szczepień funkcjonariuszy służb mundurowych odbywa się w szpitalach węzłowych i łącznie w 133 punktach szczepień. Większość z nich to placówki służby zdrowia MSWiA. Szczepienia te koordynuje Komenda Główna Policji.