Dokument ma być „zharmonizowany na szczeblu europejskim” - zapewnił Breton w niedzielę w wywiadach dla stacji RTL i LCI oraz dziennika „Le Figaro”.

Według komisarza paszport zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej powinien być wprowadzony od 15 czerwca.

Paszport - jak twierdzi Breton - będzie zawierał informacje dotyczące rodzaju przyjętej szczepionki oraz czy dana osoba posiada przeciwciała i czy była zarażona koronawirusem.

Dokument może być potrzebny przy korzystaniu z samolotu lub w przypadku brania udziału w imprezach masowych lub przebywania w niektórych miejscach użyteczności publicznej. W przypadku jego braku wymagany będzie negatywny wynik testu na obecność koronawirusa – uważa Breton.

Komisarz obiecał, że UE otrzyma 360 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi pod koniec trzeciego kwartału, a także 420 mln w połowie lipca.

- Europa osiągnie zbiorową odporność na koronawirusa około 14 lipca

- powtórzył swoje poprzednie zapewnienia Breton.

Cyfrowy Zielony Certyfikat

Komisja Europejska przedstawiła w połowie marca projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, który jest też określany mianem paszportu szczepionkowego. W założeniu ma ułatwić bezpieczne i swobodne przemieszczanie się w UE podczas pandemii Covid-19.

Cyfrowy Zielony Certyfikat będzie dowodem na to, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko Covid-19, uzyskała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (PCR lub szybki test antygenowy) lub wyzdrowiała po Covid-19. Będzie on dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej; będzie zawierał kod QR, gwarantujący bezpieczeństwo i autentyczność certyfikatu, a także podpis cyfrowy.

O "paszport" portal butelka.org pytał ministra zdrowia Adama Niedzielskiego 17 marca br. Szef resortu podkreślał wówczas, że "używanie sformułowania „paszport” jest w tym przypadku bardzo niefortunne”.

- Odbierane jest jako dokument, który umożliwia bądź odbiera możliwość chociażby przekraczania granicy. Ten dokument na pewno takiego ciężaru gatunkowego nie będzie miał

- ocenił wtedy szef resortu zdrowia.