Według medyków, pracujących na oddziałach intensywnej terapii, wprowadzenie lockdownu może okazać się niezbędne w skutecznej walce z epidemią koronawirusa. 

- To uratuje wiele istnień ludzkich

- uważa Marx.

Zgodnie z danymi stowarzyszenia DIVI w całych Niemczech na oddziałach intensywnej opieki medycznej dla pacjentów z koronawirusem są obecnie dostępne 1644 łóżka. Stowarzyszenie ogłosiło, że liczba pacjentów z Covid 19 na oddziałach intensywnej terapii wzrosła od 10 marca z 2727 do 3448.

- Liczba ta będzie rosła wykładniczo przez następne dwa i pół tygodnia, bez względu na to, co teraz zrobimy

- powiedział Christian Karagiannidis, dyrektor medyczny i naukowy DIVI, dodając przy tym:

"Przy ponad 5 tys. pacjentów z Covid-19 sytuacja na OIOM-ach stanie się naprawdę krytyczna"

Nie odkładać szczepień

Niemieckie Towarzystwo Immunologiczne domaga się, aby nie odkładać już dawek na drugie szczepienie. "W obecnej sytuacji odkładanie szczepionki jest już niedopuszczalne i kosztuje życie ludzkie" - powiedział sekretarz generalny organizacji Carsten Watzl gazecie "Augsburger Allgemeine”.

Immunolodzy oskarżają polityków o to, że w obliczu trzeciej fali koronawirusa nie przyspieszyli kampanii szczepień za pomocą prostych środków. Duże ilości dawek szczepionek nadal są odkładane z myślą o drugich szczepieniach. W międzyczasie oficjalne zalecenie dotyczące odstępu czasu pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki zostało wydłużone z 21 dni dla BioNTech i 28 dni dla Moderny do 42 dni. Dlatego bardzo pomocne byłoby teraz wg Watzla "zaszczepienie wszystkim, co jest" i przeprowadzenie drugiego szczepienia przy następnej dostawie szczepionek.

Wzrost liczby zakażeń

Liczba nowych infekcji koronawirusem w Niemczech dziś ponownie wzrosła. Według Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) zapadalność siedmiodniowa zwiększyła się do 134,4. Dzień wcześniej wynosiła 129,7, a tydzień temu 107. Zapadalność siedmiodniowa wskazuje liczbę nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców i jest ważnym wskaźnikiem przebiegu pandemii.

RKI zanotował łącznie 2 782 273 wykryte infekcje SARS-CoV-2 w Niemczech od początku pandemii. Faktyczna całkowita liczba prawdopodobnie jest znacznie wyższa, ponieważ wiele infekcji nie było wykrytych. Całkowita liczba osób, które zmarły w RFN ze zdiagnozowaną infekcją SARS-CoV-2, wzrosła do 75 913. Według RKI liczba osób, które wyzdrowiały wynosi około 2 494 800.