W najnowszym programie „Śledczym Okiem” (emitowanym na kanale Nisztor TV na YouTubie) dziennikarz "Gazety Polskiej" Piotr Nisztor opowiada o tajemnicach polskiego zadłużenia zagranicznego. Od Edwarda Gierka, przez aferę Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego na pandemii koronawirusa kończąc. 


Wydział VIII Departamentu I MSW zajmował się m.in. zdobywaniem informacji na temat strategii zachodnich rządów i instytucji finansowych wobec polskiego zadłużenia zagranicznego. Działania te podejmował w ramach operacji o kryptonimie „Stopa”. W listopadzie 1989 r. „Ósemka” posiadała 153 aktywnych współpracowników i 17 funkcjonariuszy pod przykryciem. Wielu z nich zrobiło potem zawrotne kariery w III RP. Wśród nich m.in. Andrzej Olechowski, Dariusz Rosati, Witold Orłowski Co kryją dokumenty na ich temat znajdujące się w archiwum IPN? Czym była operacja „Stopa”? O tym w Śledczym Okiem.


W 1998 r. na sprzedaży Polsce fragmentu długu zaciągniętego za Edwarda Gierka w Wielkiej Brytanii próbowała zarejestrowana w Londynie spółka Harrison Frank, należąca do Rosjanina z brytyjskim paszportem Sergieja Degtarieva, który posiadał monopol na handel winami z legendarnej winnicy Massandra założonej w 1894 r. przez księcia Lwa Golicyna z dynastii Romanowów. To dzięki Degterievowi dostęp do rosyjskich archiwów uzyskał brytyjski historyk Simon Montefiore, który na podstawie tych materiałów napisał książkę „Stalin. Dwór Czerwonego Cara”. Kim faktycznie był Rosjanin? Jakie interesy robił? Czy był związany z rosyjskim wywiadem? Jaki biznes chciał zrobić na polskim długu? O tym w Śledczym Okiem.


Na koniec stycznia 2021 r. polskie zadłużenie zagraniczne wyniosło blisko 261 mld zł. Za tę kwotę można kupić 261 tys. luksusowych aut marki ferrari. Gdyby obdzielić nimi mieszkańców Opola, wówczas każdy miałby dwa takie samochody. Polskie zadłużenie (w tym również te zagraniczne) zaczęło rosnąć w czasie pandemii koronawirusa, która uderzyła we wszystkie kraje na świecie. Jak poważny to problem dla Polski? Gdzie jesteśmy zadłużeni? Czy nasze służby czuwają nad tą sprawą? Kto chce zarobić na polskim zadłużeniu? O tym w Śledczym Okiem.


Jak po roku pandemii koronawirusa wygląda faktycznie sytuacja ekonomiczna Polski? O tym w Śledczym Okiem.


W czasie pandemii koronawirusa rząd pracuje nad zmianami dotyczącymi podatków. Dlaczego w tak trudnym czasie jak obecnie zwiększanie danin jest pomysłem najgorszym z najgorszym? Z jakiego powodu takie działania mogą doprowadzić do spadku poparcia, a w konsekwencji do przegrania przez Zjednoczoną Prawicę wyborów parlamentarnych? O tym w Śledczym Okiem.


Najnowsze Śledczym Okiem oglądaj tu: