Większość systemów rowerów miejskich w zrzeszającej miasta i gminy centralnej części województwa śląskiego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) obsługuje spółka Nextbike Polska. Dotąd jest tak w Chorzowie, Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu oraz Tychach.

W Chorzowie trzeci sezon systemu rowerów miejskich z 46 stacjami i 460 jednośladami spółka Nextbike Polska uruchomiła na podstawie wartej blisko 6,7 mln zł trzyletniej umowę od niedzieli 21 marca. Dotąd operator nie precyzował dat uruchomienia swoich systemów w pozostał miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w tym roku, np. zwykle w Katowicach był to początek kwietnia.

W Rybniku na miejskich jednośladach spółki GeoVelo jeździć można od ostatniego czwartku, 25 marca. Operator, obecny w tym mieście od 2018 r., który działał dotąd też m.in. w Ustroniu, udostępnia na zamówienie miasta 80 rowerów tzw. czwartej generacji, czekających na 38 stacjach.

W ostatnich dniach samorząd Gliwic, gdzie do 2019 r. działał Nextbike i gdzie w ubiegłym roku nie uruchamiano rowerów miejskich, podał, że przetarg na zorganizowanie tam systemu w tym roku wygrało konsorcjum firm Roovee i Orange Polska – za ok. 950 tys. zł.

Operator ten od początku maja br. do końca listopada ma udostępnić w Gliwicach 300 rowerów miejskich w 30 stacjach. W ubiegłym roku Roovee zorganizował też system pilotażowy w sąsiednim Zabrzu – z 60 rowerami w 13 stacjach. W tym roku to miasto dotąd nie informowało, czy zamierza kontynuować przedsięwzięcie.

Od wiosny 2018 r. staraniem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii systemy Nextbike Polska w sąsiadujących Katowicach, Chorzowie, Sosnowcu, a także w Tychach i Siemianowicach Śląskich stały się interoperacyjne, co oznacza możliwość wypożyczenia roweru w jednym mieście i zwrotu w innym.

Obecnie Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przygotowuje procedurę dialogu konkurencyjnego, w której powstaną ostateczne założenia systemu Roweru Metropolitalnego. Ma to być spójny systemem roweru miejskiego dla wszystkich 41 tworzących Metropolię miast i gmin, przez cały rok ułatwiający podróżowanie, zwłaszcza na krótkich odcinkach.

Całoroczność funkcjonowania systemu, a także inne wstępne założenia, przyniosła koncepcja zamówiona w lipcu ubiegłego roku, a opublikowana pod koniec stycznia br. Po uzgodnieniach koncepcji z gminami zarekomendowano, aby w wypożyczalniach udostępniane były rowery standardowe IV generacji (tzw. smart bike, z lokalizatorami), co oznacza m.in. proste stojaki zamiast drogich stacji.

Wypożyczalnie mają być zlokalizowane średnio co 300–450 m, podczas gdy teraz jest to ponad 700 m. Gdy system obejmie wszystkie gminy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, łączna liczba rowerów z dotychczasowych oddzielnych systemów kilku miast wzrosłaby około pięć razy – do ponad 8 tys., a liczba stacji z ok. 180 do ponad 940. Nowością byłoby równoległe stworzenie oferty długoterminowego wynajmu rowerów elektrycznych.

Koncepcja nie określiła precyzyjnie wielu ostatecznych założeń. Nastąpi to w procedurze dialogu konkurencyjnego. Władze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii liczą, że uda im się uruchomić system w przyszłym roku, przynajmniej w jego połowie. Gdyby się to nie udało, ma to nastąpić na początku sezonu 2023 r.