"To ważny moment, który sprawi, że codzienna służba ukierunkowana na niesienie pomocy społeczeństwu nie będzie obarczona już takim ryzykiem zachorowania na SARS-CoV-2 wśród mundurowych”

– powiedział rzecznik.

Dodał, że z danych polskiej policji wynika, iż 20 tys. funkcjonariuszy, czyli 20 proc. ogółu, zachorowało już na COVID-19. W Lubuskiem wirusa przechorowało dotąd 500 policjantów, a 824 przebywało na kwarantannie. Rejestracja na szczepienie wśród funkcjonariuszy służb mundurowych ruszyła na początku marca.

W Lubuskiem szczepienia funkcjonariuszy służb mundurowych zainaugurowano w Międzyrzeczu, gdzie w tamtejszym szpitalu od samego rana szczepieni są policjanci z Komendy Powiatowej Policji i Państwowej Straży Pożarnej z tego powiatu.

W kolejnych dniach do szczepień przystąpią policjanci z powiatów: krośnieńskiego, słubickiego i żagańskiego i Oddziałów Prewencji. Do końca kwietnia br. powinni zostać zaszczepieni wszyscy z czterech tysięcy mundurowych, którzy wyrazili chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19.

"To ważne, aby jak najwięcej mundurowych skorzystało z tej możliwości. Szczepienie wśród tych grup zawodowych jest niezwykle istotne. To ludzie, którzy codziennie znajdują się na pierwszej linii frontu. Aby ratować innych, sami jednak muszą żyć i być zdrowym. Dlatego zachęcamy do tego, aby się zaszczepić”

– zaznaczył Maludy.

Zgodnie z czwartkowym raportem Ministerstwa Zdrowia, w województwie lubuskim potwierdzono 936 nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Zmarło 16 osób, w tym 14 na COVID-19 i dwie mające choroby współistniejące. Kwarantanną objętych jest 11 685 osób.