Powiedział, że powodem były „praktyczne problemy z synchronizacją między listą osób zarejestrowanych (na szczepienie) a państwową bazą danych”. 74 tys. osób, które dostały zawiadomienie o weekendowym terminie szczepienia, wkrótce otrzyma SMS-a z nowym terminem.

Centrum Prasowe ds. Koronawirusa poinformowało, że szczepienie tym preparatem zostanie wznowione w drugiej połowie przyszłego tygodnia.

Jak podkreślono, w najbliższych dniach – w tym podczas weekendu - nadal trwać będzie szczepienie u lekarzy domowych i w szpitalach chińską szczepionką Sinopharmu, a także preparatami Moderny i Pfizera.

Gyoergy powiedział, że do tej pory na Węgrzech zaszczepiono prawie 863 tys. osób pierwszą dawką, a prawie 280 tys. także drugą. Premier Viktor Orban oznajmił w piątek rano, że planuje się zaszczepienie do końca marca 2,4 mln osób.

Orban podkreślił, że Węgry czeka trudny okres w walce z epidemią i należy się spodziewać wzrostu liczby osób wymagających opieki szpitalnej. Dodał, że w ciągu ostatniej doby wykryto 6369 nowych zakażeń koronawirusem (najwięcej od 6 grudnia) i 143 chorych na Covid-19 zmarło. „W szpitalach jest 6867 osób (z Covid-19). Ta liczba wzrośnie. Może się podnieść gdzieś do 15 tys., a nawet do 20 tys.” – powiedział.

Na początku tygodnia Węgry zmieniły swą strategię podawania szczepionek, wydłużając przerwę między pierwszą i drugą dawką do 35 dni w przypadku Pfizera i 12 tygodni w przypadku AstraZeneki. Jak podkreśliły władze, chodzi o to, by jak najwięcej osób było przynajmniej częściowo chronionych przed koronawirusem.