Jak podała AFP, ogółem 41 proc. zgłoszonych przypadków Covid-19 w badanych 28 krajach stanowiły kobiety, chociaż wskaźniki wahały się od 31 proc. kobiet w Nigerii do 57 proc. w RPA. „W większości krajów kobiety umierają z powodu Covid-19 nieco rzadziej niż mężczyźni” - powiedziała dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Afrykę Matshidiso Moeti.

Kobiety mieszkające w Afryce odczuły jednak bardziej niż mężczyźni ograniczony z powodu pandemii dostęp do usług zdrowotnych - są bardziej niż w poprzednich latach narażone na komplikacje podczas ciąż i porodów. „W 10 krajach nastąpił wzrost zgonów matek” - wskazała Moeti, odnosząc się do innego badania, w którym analizowano dane zebrane między lutym a lipcem 2020 r. Najwyższe wskaźniki umieralności matek zanotowano na Komorach, w Mali, Senegalu i RPA.

Na kontynencie afrykańskim dostęp do opieki ginekologicznej i środków antykoncepcyjnych jest na niskim poziomie a ograniczenia związane z pandemią koronawirusa tylko pogorszyły sytuację. Przeciążone szpitale nie były w stanie przyjmować pacjentów szukających usług zdrowotnych niezwiązanych z zakażeniem się koronawirusem. Moeti wyjaśniła, że w ubiegłym roku więcej kobiet niż w poprzednich latach zostało zmuszonych do poddawania się nieformalnym ryzykownym zabiegom aborcji.

WHO zaznaczyło, że wciąż zbiera dane, żeby mieć pełen obraz sytuacji w Afryce.