Szukaj Boga w sercu swym

  

Nasze życie w sztucznym świecie techniki i w sferze wirtualno-medialnej coraz bardziej przypomina sytuację kajdaniarzy w platońskiej jaskini: obraz rzeczy i ludzi bierzemy za same rzeczy i realne osoby, pozorne dobro za dobro prawdziwe, namiastki miłości za czystą miłość, pseudoszczęście za szczęście autentyczne itp. W jaki sposób wydostać się z jaskini, z istnienia zdegradowanego, i żyć mądrze? Odpowiadając na to pytanie, Gabriel Marcel idzie drogą Sokratesa („Poznaj samego siebie”) i św. Augustyna („Wejrzyj w samego siebie, we wnętrzu człowieka mieszka prawda”).

Uważa zatem, że podstawowym warunkiem wyjścia z jaskini jest zaprzestanie uciekania od siebie, zatrzymanie się, odosobnienie (nie: osamotnienie!), wyciszenie się, skupienie, wejście w głąb siebie, zadziwienie się swoim istnieniem i duchowe przebudzenie, co nie ma nic wspólnego z egocentryzmem i narcyzmem. Marcel kończy jeden ze swoich esejów słowami Gustawa Thibona: „Nie uciekaj od siebie; raczej drąż to ciasne miejsce, które zostało ci dane: znajdziesz tu Boga i wszystko”. „Miej serce i patrzaj w serce!”.

 


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: butelka.org | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts