Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg dołączy do unijnych przywódców na początku wideokonferencji w celu wymiany poglądów na temat współpracy UE-NATO.

Następnie ma rozpocząć się dyskusja o tym, jak poprawić wspólną zdolność reagowania na wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel chce, by przywódcy UE poświęcili czas na dyskusję o cyberatakach i zagrożeniach hybrydowych, które stanowią bardzo realne wyzwania dla bezpieczeństwa. Omówione mają być też stosunki z krajami południowego sąsiedztwa.

Z projektu konkluzji na ten dzień obrad wynika, że unijni przywódcy podkreślą znaczenie dalszego pogłębiania współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony między państwami członkowskimi, zwiększania inwestycji obronnych oraz przyspieszenia rozwoju zdolności cywilnych i wojskowych oraz gotowości operacyjnej w Unii.

Pierwszy dzień szczytu RE był poświęcony walce z pandemią Covid-19.

- Wśród naszych obywateli rośnie zmęczenie. To był bardzo trudny rok. Ale nie powinniśmy teraz odpuszczać. Sytuacja w niektórych częściach Europy pozostaje poważna, a oprócz tego musimy uważać na nowe warianty

 - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas konferencji prasowej w czwartek.