Projekt przeprowadzono przy wsparciu i z inicjatywy miasta Bayeux, DRAC Normandie (Ministerstwa Kultury), oraz „Fabrique de patrimoines en Normandie”, która sfotografowała haft.

Gobelin został prawdopodobnie wykonany około 1070 roku na zlecenie biskupa Odo z Bayeux. Składa się z około siedemdziesięciu scen i  łacińskich napisów, wyszywanych na materiale z lnu kolorowymi wełnianymi przędzami i koncentruje się głównie na wydarzeniach dotyczących Wilhelma, księcia Normandii i Harolda, hrabiego Wessex, późniejszego króla Anglii. Tkanina z Bayeux stanowi unikalny, wizualny zapis średniowiecznej broni, odzieży, statków itp.

Najwcześniejsza wzmianka o tym „średniowiecznym komiksie” pochodzi z 1476 roku, kiedy wywieszono go na tydzień z okazji święta. Przetrwał splądrowanie Bayeux przez hugenotów w 1562 roku. Podczas rewolucji francuskiej był używany przez żołnierzy do przykrycia wojskowych wozów, na szczęście zobaczył to mieszkaniec Bayeux i uratował tkaninę.

Przez chwilę zabytek znalazł się w Paryżu, gdzie był pokazywany w Luwrze. Zwrócono go do Bayeux. Jest eksponowany w muzeum poświęconym tylko tkaninie.

W roku 2007 tkanina z Bayeux została wpisana na listę UNESCO Pamięć Świata.